چگونه می‌توان به یک طراح مد تبدیل شد؟


طراحی مد یا فشن دیزاین چیست؟ و چگونه می‌توان به یک طراح مد تبدیل شد؟

طراحی مد (فشن دیزاین، Fashion Design) یک شیوه هنری است که مختص به طراحی پوشاک و زیورآلات است. با رشد صنعت طراحی مد طی چند دهه‌ی گذشته، تقاضا برای پوشاک و همچنین طراحان مد به طور روزافزون در حال افزایش بوده است.

شاید تصور کنید که طراحی مد، حرفه و مهارتی ساده است، اما اینطور نیست. امروز، طراحی مد یا فشن دیزاین، به حرفه‌ای تخصصی تبدیل شده است که برای فعالیت در آن نیاز به دانش زیادی در زمینه‌های مختلف از سبک زندگی، تاریخ هنر و مد، تجارت و غیره وجود دارد. همچنین افرادی که به این حرفه می‌پردازند، باید از خلاقیت بالایی برخوردار باشند.

طراحی مد چیست؟

فشن دیزاین یک شیوه هنری است که مختص به طراحی پوشاک و زیورآلات است. طراحی مد مدرن به دو دسته اساسی تقسیم شده است: لباس‌های مجلسی و آماده. طراحی لباس‌های مجلسی به مشتریان خاص همچون سلبریتی اختصاص دارد و طراحی لباس‌های مجلسی، دقیقا متناسب با سایز این افراد طراحی می‌شود. مجموعه لباس‌های آماده، در اندازه‌های استاندارد عرضه می‌شوند و سفارشی نیستند، بنابراین برای تولیدات انبوه مناسب هستند.

یک طراح مد باید چه کارهایی انجام دهد؟

یک طراح مد باید چه کارهایی انجام دهد؟

طراح مد (فشن دیزاینر، Fashion Designer)، طراحی‌هایی را برای پوشاک و زیورآلات طراحی می‌کنند و از این طرح‌ها سود می‌برند. این افراد می‌توانند خودشان کسب و کار مختص به خود را داشته باشند یا اینکه به عنوان یک فشن دیزاینر، برای تولیدکنندگان کار کنند. هر طراح مد، زیبایی‌شناسی خاص خود را دارد که با گذشت زمان و تغییر روند بازار، تغییر می‌کند.

بدیهی است که در صنعت رقابت مد، طراحی مد، چیزی بیش از ترسیم یک طرح لباس است. طراحان امروزی، اغلب از نرم‌افزارهای کامپیوتری خاصی مانند کد (CAD) استفاده می‌کنند، در خیاطی مهارت دارند و به نظریه‌های هنری فلسفی مرتبط به رنگ و بسیاری از انواع مختلف مواد مورد استفاده برای تولید پوشاک و زیورآلات آشنا هستند. این افراد همچنین باید از کسب و کارهای مد و همچنین روند بازار و تجارت و بازاریابی در زمینه‌ی مد به خوبی آگاه باشند.

برای تبدیل شدن به یک طراح مد، چه آموزش‌هایی لازم است؟

برای تبدیل شدن به یک طراح مد، چه آموزش‌هایی لازم است؟

بسیاری از طراحان مد، از طریق تحصیل در رشته‌ی طراحی مد در کالج‌ها یا دانشگاه‌ها، وارد دنیای طراحی مد می‌شوند. برخی دانشگاه‌ها، دارای رشته تخصصی طراحی مد هستند، در همین حال، برخی دانشگاه‌ها دارای برخی کورس‌های مرتبط به طراحی مد هستند. طراحی مد، در مقاطع کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های مختلف در دسترس است. همچنین برخی از دانشگاه‌ها، حتی دروس ﻣﺪﻳﺮﻳﺖ (MBA) را هم در دروس دانشگاهی رشته‌ی طراحی مد گنجانده‌اند که نشان از اهمیت، آگاهی از دانش بازرگانی و مدیریت برای طراحان مد دارد.

افرادی که می‌خواهند در این رشته تحصیل کنند، اغلب باید دارای مهارت های ابتدایی لازمه‌ی طراحی مد باشند. برخی دانشگاه‌ها ممکن است که از دانشجویان خود، آزمون‌های طراحی و دوخت به عمل بیاورند، حتی برخی دانشگاه‌های معتبر از دانشجویان خود، نمونه‌کار می‌خواهند. به این جهت، کسانی که می‌خواهند به طراح فشن و مد تبدیل شوند، باید قبل از ورود به دانشگاه، این مهارت‌ها را خود فرا بگیرند یا به دوره‌های مربوطه بروند.

دانشجویانی که در رشته‌ی طراحی مد تحصیل می‌کنند، در خلال دوره‌ی تحصیلی خود، استفاده از نرم‌افزار CAD، اطلاعاتی در مورد طراحی، خیاطی، نقاشی و ایجاد الگوها را در دانشگاه می‌آموزند. همچنین دانشجویان این رشته، دروسی در مورد تاریخ هنر و مد، پیش‌بینی روند بازار و تجارت، واحدهایی را در دانشگاه می‌گذرانند. همچنین رشته طراحی مد دارای گرایش‌های خاص است، مانند طراحی لباس‌های کودکانه، لباس‌های مجلسی، لباس‌های بافتنی یا لباس‌های ورزشی.

آیا برای شروع به کار به عنوان یک طراح مد، نیاز به مدارک و گواهینامه‌های خاصی است؟

خیر، برای تبدیل شدن به یک طراح مد نیازی به هیچ کدام از این موارد نیست، بلکه تجربه کاری و نمونه‌کارهای مناسب، می‌تواند برای شروع فعالیت حرفه‌ای یک طراح مد کافی باشد.

برای اینکه به صورت حرفه‌ای تبدیل به یک طراح مد شوید، چقدر زمان نیاز است؟

برای اینکه به صورت حرفه‌ای تبدیل به یک طراح مد شوید، چقدر زمان نیاز است؟

به طور متوسط، بر اساس آمارها، طراحان فشن و مد، حدود ۴ سال پس از دریافت مدرک کارشناسی (عموما مدرک کارشناسی برای ورود به حرفه‌ی طراحی مد کافی است)، به فعالیت در این زمینه می‌پردازند. البته بسیاری از فارغ‌التحصیلان پس از دانشگاه، در زمینه مد یا زمینه‌های مرتبط مشغول به کار می‌شوند. البته همچون تمامی زمینه‌های شغلی، برای تبدیل شدن به یک طراح مد شناخته شده در این صنعت، نیاز به سال‌ها فعالیت است.

درآمد فعالان فشن دیزاین چقدر است؟

با وجودی که درآمد طراحان مد حرفه‌ای، بسیار بالاست، اما آمار متوسط درآمد سالانه این افراد در ایالات متحده آمریکا که یکی از کشورهای پیشرو در زمینه‌ی مد است، تنها ۶۲.۸۶۰ دلار در سال ۲۰۱۲ بوده است. بر اساس گزارش، Bureau of Labor Statistics، دریافتی افرادی که به تازگی وارد صنعت مد شده‌اند، بسیار پایین است، اما همانطور که می‌دانید، افراد موفق در این حوزه، درآمدهای نجومی دارند.

چشم‌انداز این شغل چگونه است؟

چشم‌انداز شغل طراحی مد چگونه است؟

بر اساس گزارش، Bureau of Labor Statistics، استخدام طراحان مد در ایالات متحده بین سال‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۰ به میزان ۳ درصد کاهش خواهد یافت. به دلیل کاهش تعداد مشاغل موجود، رقابت برای موقعیت‌های شغلی، در این کشور و البته دنیای صعنت مد، بسیار بالا خواهد بود و طراحان تنها با مهارت بالا، تجربه و نمونه‌کارهای قوی، می‌توانند فرصت‌های شغلی را به دست بیاورند.

فرصت‌های شغلی دیگر برای متخصصان فشن دیزاین چیست؟

متخصصان فشن دیزاین که برای طراحی‌های خانگی یا تجاری فعالیت می‌کنند، می‌توانند به عنوان طراح ارشد یا مدیران خلاقیت در کسب و کارهای مختلف فعالیت کنند. همچنین، برخی طراحان مدرن مد، به صورت خود اشتغال یا مستقل (Self-Employment) به فعالیت می‌پردازند و حتی در زمینه‌هایی همچون سردبیر نشریات یا وب‌سایت‌های مد فعالیت می‌کنند. طراحان مستقل ممکن است که فروشگاه‌های خود را دایر کنند یا طرح‌های خود را توسط بازاریابان به فروش برسانند.

چگونه می‌توانیم، به عنوان یک طراح حرفه‌ای مد فعالیت کنیم؟

مشخصا در زمینه‌ی طراحی مد، نمونه‌کار، مهمترین بخش از روند پذیرفته شدن در یک برند یا یک کسب و کار معتبر است. نمونه‌کار، می‌تواند چشم‌اندازی از سبک‌کاری، خلاقیت و استعداد و مهارت طراح مد در اختیار کارفرمایان بالقوه قرار دهد. همچنین، این افراد می‌توانند در مشاغل مرتبط به طراحی لباس یا خرید و فروش آن فعالیت کنند. همچنین فشن دیزاینرها می‌توانند طرح‌های خود را به طور مستقل تولید کنید، اگرچه اغلب برای سودآور شدن این فعالیت‌ها، مدت زیادی فعالیت کنند.

چگونه می‌توانیم اطلاعات بیشتری در این رشته به دست بیاوریم؟

چگونه می‌توانیم اطلاعات بیشتری در مورد طراحی مد به دست بیاوریم؟

مطالعه در مورد طراحان مد مورد علاقه‌ی‌تان، می‌تواند راهی برای درک بهتر مسیر موفقیت شما در صنعت مد باشد. منابعی مانند ELLE و Designer Files می‌توانند جای خوبی برای شروع این تحقیقات باشند. همچنین می‌توانید در نشریات یا وب‌سایت‌هایی مانند Women’s Wear Daily و The Business of Fashion اطلاعات زیادی در مورد صنعت مد و روند فعلی بازار طراحی مد کسب کنید.

معتبرترین دانشگاه‌ها برای تحصیل در رشته فشن دیزاین چه دانشگاه‌هایی هستند؟

بر اساس فهرستی که از سوی نشریه‌ی معتبر CEOWORLD منتشر شده است، ۱۰ دانشگاه برتر جهان در زمینه مد بر اساس شاخص‌هایی مانند تجربه تحصیلی، شرایط پذیرش، میزان اشتغال، بازخورد کاری، تخصص و شهرت جهانی؛ عبارتند از:

 1. دانشکده مد، هنر و طراحی پارسونز
 2. آکادمی سلطنتی هنرهای زیبا آنتورپ در بلژیک
 3. دانشگاه هنر لندن در انگلستان
 4. موسسه فناوری مد نیویورک در ایالات متحده آمریکا
 5. مرکز سنت مارتینز دانشگاه هنر لندن در انگلستان
 6. دانشگاه کینگستون، لندن در انگلستان
 7. دانشکده هنر، طراحی و معماری دانشگاه آلالتو در فنلاند
 8. دانشگاه پلیمودا، فلورانس در ایتالیا
 9. دانشگاه بونکا گوکین، توکیو در ژاپن
 10. کالج سلطنتی هنر، لندن در انگلستان

معرفی شغل طراحی مد و لباس

طراح مد و لباس مسیر ایرانی

اگر خلاق و عاشق مد هستید، این کار مناسب شماست.

طراحی مد، هنر استفاده از طراحی و زیبایی شناسی در تولید پوشاک، کیف،کفش و زیورآلات است. طراحی مد متاثر از فرهنگ‌ها و آداب و رسوم جوامع مختلف بوده و به اندازه همین تفاوت‌ها دارای تنوع بالایی است. تاریخچه رسمی طراحی مد و لباس به ابتدای قرن نوزدهم زمانی که طراحان به طراحی لباس برای مجالس اشرافی می پرداختند بر می گردد.

به هنرمندانی که در عرصه پوشاک، کیف، کفش و… با طرح‌های ابداعی‌شان تاثیر بسزایی در صنعت مد در یک دوره خاص زمانی دارند، «طراح مد و لباس» گفته می‌شود. طراح مد و لباس مدل های لباسها، کفش ها، کیف ها و … را طراحی می کند. طرح های او یا بدیع و نو بوده و یا اینکه با تغییر در طرح های موجود در بازار بوجود آمده است. هر طراح مد و لباس حرفه ای معمولا در بخش خاصی تخصص دارد مانند لباس های مردانه، لباس های زنانه، لباس های ورزشی و….

طراح مد و لباس باید دید خوبی نسبت به رنگ ها و اشکال داشته و در هنر دوخت و برش متبحر باشد. او باید از آخرین تحولات و تغییرات در دنیای مد اطلاع داشته و جامعه خود را به خوبی شناخته و از نیاز و علایق آن آگاه باشد تا بتواند متناسب با نیاز و علایق آنها مدهای زیبا و مورد پسندی را ارائه دهد.

برخی از طراحان مد و لباس به صورت فردی و برخی به صورت گروهی و تیمی کار می کنند. مشتریان آنها متفاوت هستند. گاهی یک فرد خاص (مانند یک بازیگر، ورزشکار، سیاستمدار و…) به صورت دوخت سفارشی و گاهی عموم مردم، مشتریان آنها می باشند. طراح مد و لباس معمولا در کار خود با کارشناسان فنی مربوطه و با تولید کنندگان ارتباط کاری نزدیکی دارد.  برخی از طراحان لباس وارد حوزه سینما وتلویزیون شده و به طراحی لباس برای بازیگران می پردازند.

طراح مد و لباس اگر در استخدام جایی باشد، مطابق با ساعت کاری معمول فعالیت می کند. ولی طراحان لباس مستقل ساعت کاری معین و منظمی ندارند. آنها گاهی باید ساعت ها به صورت فشرده کار کنند تا بتواند طبق زمانبندی سفارشات مشتریان را تحویل دهند.

محل کار طراح مد و لباس معمولا در دفاتر کاری یا کارگاه ها می باشد ولی گاهی باید برای ملاقات با تولیدکنندگان یا مشتریان خاص نزد آنها رود. طراح مد و لباس در صورت لزوم برای رسیدن به ایده های جدید، آگاهی از علایق افراد و  دیدن جدیدترین مدها باید به گالری های هنری، نمایشگاه های مد و لباس و سایر مکان های مرتبط در کشور و یا حتی سایر کشورها برود.

 شغل طراحی مد و لباس در کشور ما هنوز به درستی تعریف نشده و  تولید کنندگان پوشاک و مسئولین دولتی به اندازه کافی به آن بها نمی دهند. در کشورهای غربی این شغل یکی از مهم ترین و پردرآمدترین مشاغل محسوب شده و تبدیل به یک صنعت شده است. در ایران به دلیل وجود محدودیت های دینی در بحث پوشش، وجود طراحان مد و لباس توانمند که بتوانند متناسب با فرهنگ و آیین ما طرح های نو و جذابی را ارائه دهند، بسیار ضروری است. البته طراحان و شرکت های طراح معدودی در کشور فعالیت می کنند، اما نسبت به نیاز بازار ایران و طرح های متنوع و جذابی که از سوی سایر کشورها وارد کشور ما می شوند، بسیار محدود و ناکافی هستند.

در سال های اخیر نمایشگاه های مختلف مد و لباس در ایران برگزار شده است که متاسفانه فاصله زیادی با نیازهای موجود در بازار مد کشور داشته اند. در بسیاری از آنها محصولات ارائه شده، به نمایش چند مدل چادر و مانتوی محدود خلاصه شده است. بخش بزرگی از بازار مد و لباس در دنیا به پوشاک مردان، کودکان، کیف و کفش، زیورآلات و … مربوط می شود که تقریبا همه آنها در بازار مد و لباس داخلی، نادیده گرفته شده اند.

 در ادامه با وظایف، دانش و مهارت مورد نیاز، تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل، بازارکار و فرصت شغلی، میزان درآمد طراح مد و لباس و برخی از طراحان مد و لباس معروف و موفق آشنا می شوید.

وظایف طراح مد و لباس

 • تحلیل و پیش بینی علایق و سلایق آینده مردم در حوزه نوع پارچه ها، رنگ ها و اشکال

 • کشیدن طرح های لباس ها، کفش ها و … به صورت دستی یا با کمک نرم افزارهای کامپیوتری

 • انتخاب رنگ، پارچه، لوازم تزئینی و سبک مناسب برای هر طرح

 • تهیه نمونه های اولیه

 • تخمین هزینه مواد و تولید

 • یافتن تامین کنندگان مواد اولیه

 • نظارت بر تولید طرح ها

 • ارائه نمونه ها به افراد و مراکز مرتبط مانند سرمایه گذاران، تولید کنندگان و…

دانش و مهارت مورد نیاز

 • خلاقیت – از عناصر اصلی برای رسیدن به ایده ها و طرح های جدید، داشتن خلاقیت است.

 • دید مناسب نسبت به رنگها، زمینه ها و اشکال

 • اطلاع از ویژگی های مواد، پارچه ها، چگونگی کاربرد آنها و فرایند تولید انواع پوشاک

 • مهارت های طراحی و  فنی مانند دوخت و برش

 • مهارت های ارتباطی مناسب و توانایی بررسی گرایش ها و تمایلات مشتریان

 • توانایی استفاده از برنامه های طراحی کامپیوتری

 • توانایی کار تیمی – برای همکاری با تولید کنندگان، مشتریان و…

 • شم تجاری – به خصوص برای طراحانی که به صورت آزاد و مستقل کار می کنند.

تحصیلات لازم و نحوه ورود به شغل

برای ورود به این شغل، علاقمندان باید دانش و تخصص لازم را کسب کنند. بنابراین می توانند یا در رشته های مرتبط موجود در دانشگاه های کشور شامل طراحی لباس در علمی و کاربردی و طراحی لباس در گروه هنر تحصیل کنند و یا در آموزشگاه های آزاد دوره های طراحی مد و لباس را بگذرانند.

دانش آموزانی که به این شغل علاقه زیادی دارند، می توانند پس از گذراندن سال اول متوسطه وارد رشته طراحی و دوخت در فنی و حرفه ای شوند و در صورت تمایل در دانشگاه ادامه تحصیل دهند.

کسب تجربه و داشتن ایده های نو و خلاقانه از مولفه های اصلی یک طراح مد و لباس موفق است.

بازارکار و آِینده شغلی طراحی مد و لباس

طراح مد و لباس می تواند در انواع شرکت های طراحی، تولید و عرضه پوشاک، کیف و کفش، زیورآلات و… استخدام شود. همچنین می تواند به صورت آزاد و مستقل کار کند. در صورت داشتن تجربه، تبحر و سرمایه کافی نیز می تواند شرکت های طراحی یا تولید لباس راه اندازی کند.

طراحان مد و لباس در کشور با مسایل و مشکلاتی روبرو هستند که برخی از آنها عبارتند از :

 • نبود جایگاه مناسب و تعریف شده برای شغل طراحی مد و لباس در کشور

 • نبود ارتباط مناسب بین طراحان و تولیدکنندگان

 • نبود قانون کپی رایت برای طراحان

 • عدم حمایت کافی طراحان از سوی مسئولان

 • کپی برداری از بسیاری از نمونه کارهای خارجی برای طراحی های داخلی و بومی

 • نبود امکان ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی در رشته طراحی لباس

 در خصوص وضعیت بازارکار و میزان استخدام طراح مد و لباس در ایران آمار دقیقی در دسترس نمی باشد. با توجه به مشکلات ذکر شده در این حوزه و روند فعال روبه رشد مدها و مدل های خارجی، شاید بتوان گفت شرایط کار در این حوزه در ایران کمی سخت و نیاز به انگیزه، تلاش و پشتکار زیادی دارد. البته حمایت های سازمان ها و بخش های مسئول در این بخش، در رفع مشکلات و بهتر شدن بازارکار آن، بسیار موثر است. 

وضعیت استخدام این شغل در برخی کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – پیش بینی می شود بین سال های 2010 تا 2020 در آمریکا میزان استخدام طراحان مد رشدی نداشته و تغییری نخواهد کرد. این درحالی است که متوسط میزان رشد برای همه مشاغل حدود 14 درصد خواهد بود.

استرالیا – میزان استخدام در این شغل در استرالیا در بازه زمانی 5 سال گذشته در مقایسه با رشد متوسط همه مشاغل (10.2 درصد)،27 درصد رشد داشته است. برای سال های آینده نیز میزان رشد زیادی برای این شغل در استرالیا پیش بینی شده است.

 میزان درآمد طراح مد و لباس

طراحانی که در شرکت های خصوصی استخدام می شوند، با توجه به مهارت، تخصص، تجربه و توافق صورت گرفته با کارفرمای خود، درآمدهای متفاوتی دارند.
 در جدیدترین پژوهش صورت گرفته توسط تعدادی از متخصصان شغلی کشور، گروه های مختلف شغلی از نظر درآمدی مورد بررسی قرار گرفته اند. بر این اساس متوسط حقوق و درآمد طراح مد و لباس در گروههای شغلی مختلف استخراج شده است.

مطابق با این تحقیق حقوق طراح لباس که به عنوان کارشناس در حوزه های مختلف مشغول بکار است، در شرکتهای کوچک به طور متوسط بین 800000 تومان تا 2700000 تومان و در شرکتهای بزرگ بین 1100000 تومان تا 3000000 تومان می باشد.

البته توجه داشته باشید که این تفاوت درآمدها به میزان سابقه کاری، تجربه و تخصص افراد، حوزه های مختلف کاری، نوع شرکت، شهر محل کار و …. بستگی دارد.

تحقیق بالا روی شاغلانی که در استخدام شرکت یا سازمانی (اعم از دولتی یا خصوصی) می باشند، صورت گرفته است. در مورد افرادی که کارآفرین هستند و کار مستقلی در حوزه تخصصی شان، راه اندازی کرده اند، شرایط متفاوت است و آنها با توجه به میزان فعالیت، تخصص، تلاش و پشتکارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

میزان درآمد طراح مد و لباس در برخی از کشورهای جهان عبارتند از :

آمریکا – متوسط درآمد سالیانه در سال 2010، 64.530 دلار (متوسط درآمد همه مشاغل 33.840 دلار) و مطابق با آخرین آمارها در سال 2013، 65.300 دلار بوده است.

استرالیا – میزان درآمد سالانه حدود 57.600 دلار ( قبل از کسر مالیات) می باشد.

انگلستان – میزان درآمد سالانه برای افراد تازه کار حدود 24.300 دلار و برای افراد با تجربه بین 34.000 تا 91.000 دلار و یا بیشتر می باشد. طراحان مستقل و آزاد هم با توجه به نوع کارشان، درآمدهای متفاوتی دارند.

شخصیت های مناسب این شغل

در یک انتخاب شغل صحیح و درست، عوامل مختلفی از جمله ویژگی های شخصیتی، ارزش ها، علایق، مهارت ها، شرایط خانوادگی، شرایط جامعه و … برای هر فرد باید در نظر گرفته شوند. یکی از مهم ترین این عوامل ویژگی های شخصیتی می باشد. شناخت درست شخصیت هر فرد فرآیندی پیچیده و محتاج به تخصص و زمان کافی است. البته هر فردی ویژگی های منحصربه فرد خود را دارد، حتی افرادی که به نوعی تیپ شخصیتی مشابه دارند، باز هم در برخی موارد با یکدیگر متفاوت هستند.

به طور کلی همیشه افراد موفقی از تیپ های شخصیتی مختلف در تمام مشاغل هستند و نمی توان دقیقا اعلام کرد که فقط تیپ های شخصیتی خاصی هستند که در این شغل موفق می شوند. اما طی تحقیقاتی که صورت گرفته تیپ های شخصیتی ای که برای این شغل معرفی می شوند، عموما این کار را بیشتر پسندیده و رضایت شغلی بیشتری در آن داشته اند.

شخصیت های مناسب این شغل بر اساس شخصیت شناسی MBTI : (برای مشاهده کامل هر تیپ شخصیتی روی آن کلیک کنید)

INFJ    این تیپ شخصیتی در خلق آثار منحصر به فرد با کمک خلاقیت و ایده های خود توانا است. او با هنر می تواند خود را ابراز و اغلب بر دیگران تاثیر بگذارد. کار به صورت مستقل و داشتن کنترل روی آن، از موارد مهم برای این تیپ شخصیتی می باشد.

ENFP  این تیپ شخصیتی از فرآیندهای خلاق و چالشی لذت می برند به خصوص اگر با دیگران در ارتباط باشند. هر چه شرایط و محیط کار منعطف تر باشد، برای آنها مطلوبتر است. آنها به تنهایی و مستقل هم به خوبی می توانند کار کنند ولی باید با دیگران تبادل نظر داشته باشند.

ISFP این تیپ شخصیتی کار با دست و استفاده از حواس پنجگانه خود در کار را دوست دارد. او به کارهای منعطف و بدور از ساختار و مقررات زیاد علاقه دارد.

برخی از طراحان مد و لباس معروف

فردریک ورث مسیر ایرانی

چارلز فردریک ورث : اولین طراح لباس جهان با دوختن برچسب نام خود به لباس‌هایی که طراحی می‌کرد زمینه ساز شروع طراحی مد در دنیا شد.

بیژن پاکزاد مسیر ایرانی

بیژن پاکزاد – طراح و تولیدکننده سرشناس ایرانی-آمریکایی لباس‌های مردانه و عطر و ادکلن و دارنده برند بیژن. برخی از کسانی که او برایشان لباس طراحی کرده بود عبارتند از : محمدرضا پهلوی، باراک اوباما، جورج بوش، بیل کلینتون، پوتین، مایکل جردن، تام کروز، شهرام ناظری و…

نیما بهنود مسیر ایرانی

نیما بهنود – طراح مد ایرانی ساکن آمریکا و طراح لباس هایی با مهرهای قدیمی و خطوط نستعلیق فارسی

پگاه انواریان مسیر ایرانی

پگاه انواریان – طراح مد ایرانی – آمریکایی و دارنده برند مشهور انواریان در آمریکا

ورساچه مسسیر ایرانی

جیانی ورساچه – طراح مد ولباس ایتالیایی و موسس و صاحب برند ورساچه

دلچه و گابانا مسیر ایرانی

دومنیکو دلچه و استفانو گابانا – طراحان مد و لباس مشهور آمریکایی و موسس برند D&G. برخی از افرادی که برای آنها لباس طراحی کرده اند عبارتند از : ژیسل بوندچن، مونیکا بلوچی، ایزابل روسلینی، کایلی مینوگ، نیکول کیدمن، دمی مور و …

کاسینی مسیر ایرانی

سسیلیا کاسینی – دختری 10 ساله، کوچک ترین طراح مد و لباس دنیا و طراح لباس کودک

آموزشخلاقانهسایرفشن

AhmadianAuthor posts

ahmadian mohammad

مهندس آی تی . علاقمند به وب و طراحی .

دیدگاهتان را بنویسید